Dlaczego dzieci tak uwielbiają Animatorów Zabaw dla dzieci?

kurs animatora zabawŚwiat dzieci jest zabawny. Wszystko jest takie kolorowe, proste i pełne niemożliwości. My dorośli często zapominamy jaka moc drzemie w pozornie prostym geście zamknięcia oczu. Pamiętasz jak to działało? Wystarczyło zakryć oczy rękoma, by zniknąć, zmienić się w dowolną postać albo przenieść do konkretnego miejsca. Oczy potrafiły też w zupełnie niezrozumiały sposób stać się pełne jak pięciozłotówki. Nie ma co się dziwić skoro dla malucha wszystko jest nowe, niezwykłe i takie pierwsze. Tak, dzieci widzą świat zupełnie inaczej niż dorośli. Mają swój język, swoje zwyczaje. Tworzą coś niecodziennego i innego, co jest zrozumiałe tylko dla nich.

Dlaczego? Kiedy dorastasz, znika cała magia. Niszczy ją logika i merytoryka. Nagle trzeba wszystko wyjaśnić, przyporządkować do odpowiednich schematów i reguł społecznych, które je definiują. Człowiek nie zatrzymuje się nad każdym kwiatkiem, przestaje być tak uważnym obserwatorem, ma inne wyobrażenie na temat tego, co go cieszy. Te różnice pokoleniowe są normalne, bo na każdym etapie swojego życia jesteśmy nastawieni na inny sposób postrzegania świata. Taka jest kolej i magia czasu. Z tego też wynika szum komunikacyjny i różnice pokoleniowe, które skutecznie zacierają możliwość całkowitego zrozumienia funkcjonowania obu światów.

Jest jednak ktoś, kto stanowi pewnego rodzaju bufor między nimi. To oczywiście Animator Zabaw dla dzieci. Maluchy uwielbiają zabawę z animatorem z kilku bardzo ważnych powodów. Po pierwsze są bardzo kolorowi, ponieważ za ich standardowy strój do pracy uważa się balowe suknie pięknych księżniczek lub wspaniałe mundury dzielnych piratów. Dzięki odpowiednio dobranej stylizacji, dzieci widzą w nich ucieleśnienie ulubionych bohaterów bajek. To wzbudza pozytywne skojarzenia i oczywiste przywiązanie do animatorów. Do pracy z najmłodszymi zatrudnia się wyspecjalizowaną kadrę, mogącą pochwalić się np. certyfikatem ukończenia kursu w Akademii Animatora. Merytoryczne przygotowanie pozwala na jak najdokładniejsze odgrywanie konkretnej roli w taki sposób, by nie zawieść oczekiwań małego odbiorcy. Animatorzy są uczeni jak „przestawić” się na postrzeganie świata oczami dziecka, co znacznie ułatwia zrozumienie jego potrzeb emocjonalnych, a także pomaga w budowaniu zaufania i sprawienia, że maluch czuje się w jego obecności swobodnie. Animator jednoznacznie kojarzy się z czasem zabawy, uśmiechu i pozytywnych przygód. Opiekunowie doskonale odnajdują się w skomplikowanym świecie dziecka, dostosowując „dorosłą” rzeczywistość do ich możliwości. Orientują się w najnowszych trendach, wiedzą która zabawka leży w strefie marzeń, jakie bajki trzeba znać, by być na czasie, a także jakie zabawy są najbardziej angażujące. Posiadając taką wiedzę stanowią idealnego kompana harców i wszelkich figli.

kurs animatora zabawDzieci uwielbiają animatorów, ponieważ ich działania są skupione wokół ukochanej zabawy. Głównym zadaniem animatora jest porzucenie dobrze znanych „dorosłych” schematów i dopasowanie się do malucha. Mając odpowiednie przygotowanie merytoryczne, potrafią zwykły plac zabaw zamienić w fascynującą krainę, gdzie można przeżyć tysiące przygód. Mają nieograniczoną wyobraźnię i niezwykły talent w kreowaniu odpowiedniej scenerii. Maluchowi marzy się zabawa w piratów? Basen z kulkami idealnie zastąpi ocean a najbliższe drabinki okręt. A może chce zostać prawdziwą księżniczką? Żaden problem, wystarczy zbudować odpowiedni „zamek”. Największą wartością zabawy z animatorem jest to, że dobrze dobrany i certyfikowany opiekun autentycznie bawi się z dzieckiem. Nie udaje emocji, a jest zaangażowany w cały proces. Nie jest obserwatorem a doskonałym moderatorem tego co się wokół niego dzieje. To właśnie taka postawa zbliża do dzieci i sprawia, że maluchy czują się w jego towarzystwie bezpiecznie ale nieskrępowanie. Naturalnie wyczuwają cel animatora, czyli zapewnienie wspaniałej rozrywki, która będzie dostosowana do potrzeb każdego dziecka. Dobry animator potrafi dobrać rodzaj aktywności do temperamentu i typu osobowości swojego podopiecznego.

kurs animatora zabawTa wiedza pozwala na zaspokojenie różnych oczekiwań i odpowiednie moderowanie zadań. Nieśmiali odkrywcy na pewno docenią fakt, że nie są na siłę zmuszani do zabaw ale nadal poświęca się im odpowiednią ilość troski i uwagi. Rozrabiaka zostanie zaangażowany w zajęcia ruchowe, a mały artysta będzie mógł pokazać swoje wizje podczas zadań manualnych. Jak widzisz animator budując plan zabawy bazuje na naturalnych preferencjach i predyspozycjach danego dziecka, skupiając się na jego najmocniejszych cechach i wykorzystując to, w czym się czuje najlepiej. Wzmacnia jego poczucie własnej wartości i sprawia, ze czas spędzony z nim nie należy do przykrego obowiązku, a do wspaniałej nagrody do której warto dążyć. Animator stanowi idealny łącznik między światem dziecka, a rzeczywistością dorosłych. Jest pewnego rodzaju mostem, pokazującym rodzicom w jaki sposób można angażować się w spędzanie czasu z maluchami, by czuły się swobodnie, radośnie i bezpiecznie. Pamiętajmy, że zabawa to proces, którym można zarządzać i modyfikować w zależności od potrzeb. Dobrze wykorzystany stanowi idealny sposób na rozwój dziecka oraz „przeniesienie” niektórych ważnych z socjologicznego punktu widzenia tematów. To właśnie poprzez odpowiednio moderowaną zabawę możesz nauczyć swoje dziecko odróżniać dobro od zła, pokazać jak funkcjonuje dom, jak będzie wyglądać wizyta u dentysty. Wykorzystaj najmocniejszą cechę animatora- jego wiedzę i sposób jej przekazywania.

Bo dla dziecka cały świat to niekończący się plac zabaw i harców. Właśnie dlatego tak bardzo uwielbiają animatorów, ponieważ są ich przewodnikami i towarzyszami. A takich osobowości nie można nie kochać, zwłaszcza wtedy kiedy patrzy się na nich oczami malucha.